...
Przepisy o ruchu drogowym dotyczące hulajnóg elektrycznych

Aktualne przepisy ruchu drogowego dla użytkowników hulajnóg elektrycznych Leave a comment

We wrześniu 2022 roku weszły nowe obowiązujące przepisy dla właścicieli hulajnóg oraz rowerów elektrycznych. Warto zapoznać się z aktualnymi zasadami, ponieważ może mieć to wpływ na nasz portfel, a przede wszystkim bezpieczeństwo. Powinniśmy mieć pewność, że poruszając się swoim jednośladem nie będziemy w przyszłości naruszać obowiązującego prawa. Zmiany wprowadzone przez rządzących dotyczą w głównej mierze kwestii poruszania się po chodniku. Zgodnie z nowelizacją przepisów będzie on przeznaczony tylko dla pieszych, a więc nie będzie możliwości przemieszczania się naszymi jednośladami (hulajnoga, rower).

Aktualne przepisy ruchu drogowego dla użytkowników hulajnóg elektrycznych
Obraz autorstwa Freepik

Poniżej omawiamy szczegóły. Zapoznaj się z listą omawianych tematów.

Zmiany dla pieszych, rowerzystów i kierowców hulajnóg elektrycznych.

Nasze prawo w dziedzinie nowoczesnych pojazdów zmienia się bardzo szybko. Osoby, które posiadają hulajnogi elektryczne powinny mieć świadomość, że od 21.09.2022 r. obowiązują zmiany w polskim prawie. Tym razem więcej przywilejów zyskają rowerzyści względem pieszych.

Przedstawiamy poniżej najważniejsze zmiany.

Przepisy wprowadzają nową definicję chodnika – od teraz będzie on użytkowany wyłącznie przez pieszych. 

Chodnik – część drogi dla pieszych przeznaczona wyłącznie do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch.

Od teraz nie można poruszać się pojazdem elektrycznym po chodniku. Ruch hulajnogami elektrycznymi będzie możliwy wyłącznie ścieżkami rowerowymi oraz drogami, ale z pewnymi wyselekcjonowanymi zasadami.

Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się:
1) ciągnięcia lub holowania innego pojazdu;
2) przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku.
3) jazdy po jezdni, z wyjątkiem korzystania z:
a) pasa ruchu dla rowerów,
b) przejazdu dla rowerów,
c) jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.”

Wprowadzony zostanie zakaz poruszania się hulajnogami elektrycznymi po jezdni, na której ograniczenie prędkości wynosi więcej niż 30 km/h (warto dodać, że jadąc z prędkością nie większą niż 20 km/h). Zakładając, że w tym przypadku przy drodze nie ma wydzielonej ścieżki rowerowej, ewentualnie pasa ruchu dla rowerów.

Co w sytuacji gdy znajdujemy się w miejscu gdzie nie mamy dostępu do ścieżek rowerowych oraz jezdni z ograniczeniem prędkości do 30 km/h?

W miastach są też miejsca gdzie nie ma dostępu do pasa ruchu dla rowerów, a ulica, która nas otacza nie posiada ograniczenia prędkości, które pozwoliłoby nam poruszać się UTO. W tej sytuacji wyjątkowo możemy przemieszczać się chodnikiem, ale jest to dopuszczone w skrajnych przypadkach. Poruszanie się elektrykiem powinno być zbliżone do prędkości pieszego.

Piesi będą mogli przejść przez drogę dla rowerów tylko w wyznaczonych miejscach – przekraczanie jej w inny sposób będzie uznawane za wykroczenie.

Aktualne przepisy wskazują na to, że piesi będą zmuszeni do przechodzenia przez drogę rowerową w najkrótszy sposób jaki jest możliwy. Nie będzie opcji spacerowania po niej swobodnie. Dodatkowo, w trakcie przechodzenia przez ścieżkę dla rowerów, zakazane będzie korzystanie z telefonów komórkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *